Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawie i ciekawostek historycznych. To stanowisko, które nie jest tak ciekawe jak różne w Polsce, przecież pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w którym zakładały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym stanowi ulica Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest idealnie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na bliskie położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i dzieli je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wspaniałe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która wzięła się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z własnej części warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia zatrudnionego w tym świecie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i dania ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

zobacz również Międzyzdroje apartamenty z widokiem na morze

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi toż pewien z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest łatwy dla gości także można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym mieszkaniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara więc reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments